Login

 
Event
South of England Masters 2016-17

Friday 27 January - Sunday 29 January 2017

Website: Website Link
Map: Map Link
Age Group 
Draw Type 
Finalists / Top Two 
Result 
 
Men's Over 3516 DrawJames Bowden bt Keith Timms3-0 (11/4,11/6,11/3)View Draw
Men's Over 4032 Draw1st Michael McLaughlin; 2nd Ben HuttonBen Hutton withdrew injuredView Draw
Men's Over 458 DrawAndy Normile bt Stuart Summers3-1 (7/11,11/6,11/8,11/6)View Draw
Men's Over 5016 DrawJon Foster bt Duane Harrison3-1 (11/3,10/12,11/2,11/6)View Draw
Men's Over 5516 DrawGed Martin bt Ian Bradburn3-0 (11/7,11/8,11/4)View Draw
Men's Over 6016 DrawStuart Hardy bt Colin Shields3-0 (15/9,15/9,15/4)View Draw
Men's Over 6532 DrawJohn Rae bt Terry Belshaw3-2 (15/10,15/10,10/15,9/15,15/10)View Draw
Men's Over 7016 DrawChristopher Goodbourn bt Adrian Wright3-1 (15/7,15/6,8/15,15/11)View Draw
Men's Over 75/804 Pool1st Malcolm Gilham; 2nd Lance KinderPoolView Draw
Women's Over 35/408 DrawKeeley Johnson bt Hannah Wright-Davies3-1 (11/6,11/4,7/11,11/7)View Draw
Women's Over 452x3 Pool Sam Mueller bt Sarah Parr3-0 (11/7,12/10,12/10)View Draw
Women's Over 5016 DrawRachel Woolford bt Fiona Mclean3-0 (15/4,15/9,16/14)View Draw
Women's Over 554 Pool1st Jill Campion; 2nd Pippa GreenPoolView Draw
Men's Over 35 Plate3 Pool1st Stephen Jenks; 2nd Paul Jones PoolView Draw
Men's Over 40 Plate3 Pool1st Steve Rogers; 2nd Mike Catling PoolView Draw
Men's Over 45 Plate3 Pool1st Deklon Moule; 2nd Craig MascallPoolView Draw
Men's Over 50 PlateFinal OnlyTim Smith bt Nigel Bacon3-1 (13/11,11/5,4/11,11/9)View Draw
Men's Over 55 Plate8 DrawNick Peel bt Christopher Edwards3-0 (11/4,11/6,11/8)View Draw
Men's Over 60 Plate4 DrawDavid Matthew bt Mike Dyer3-0 (15/12,15/6,15/6)View Draw
Men's Over 65 Plate8 DrawRoger More bt Jack Halford3-2 (7/15,11/15,18/16,15/9,15/11)View Draw
Men's Over 70 Plate4 DrawWilliam Wilson bt Ron Williams3-2 (12/15,16/14,10/15,15/10,16/14)View Draw
Women's Over 35 Plate3 Pool1st Natalie Lawrence; 2nd Zoë ShardlowPoolView Draw
The last Regional before the Nationals was held at Winchester Squash Club and 164 registered for the event. 17 drop outs still meant 147 players competing for the last places available for the Home Internationals.

WO55 – With World Champion Karen Hume dropping out, the field was clear for the World no 2 Jill Campion, and she duly obliged with Pippa Green runner up.

WO50 – Fiona McLean was too good for a returning Mandy Akin, so a McLean / Rachel Woolford Final gave Fiona a chance of revenge. But, not to be – 15/4  15/9  16/14.

WO45 – Sarah Parr scraped by Helen Barnard, 11/7  11/4  9/11  9/11  12/10, whilst Sam Mueller won all hers 3-0 and in the Final, Mueller  triumphed  11/7  12/10  12/10.

WO35/40 – Kate Bradshaw squeaked past Zoe Shardlow, 5/11  11/7  11/5  12/14  12/10, but Keeley Johnson overturned her, 3-0 and in the Final was too good for no 1 seed Welsh player, Hannah Wright Davies, 6/11  4/11  11/7  7/11.

MO77/80 – Malcolm Gilham, despite losing to John Woodliffe 3-1, saw the latter lose to Lancelot Kinder, 16/14  15/8  15/7. Lancelot then lost to Malcolm – result, No 1 was World Champion Mr. Gilham.

MO70 – Some titanic battles in the new era of PARS, Adrian Wright edging Rod Boswell, 17/15  17/19  16/18  15/13  12/15 and in the bottom half, Chris Goodbourn squeaking past Martin Pearse 16/18  15/7  14/16  18/20. In the Final, Goodbourn closed out Wright 7/15  6/15  15/8  11/15, to record his second title this season.

MO65 – John Rae ran unopposed to the Final, as per normal, and no 3, Terry Belshaw gained revenge on Ian Graham in the Semi 7/15  15/11  15/11  15/8. The Final was nip and tuck to 10/10 in the fifth, then Rae nicked five on the trot and that was that!

MO60 – Geoff Walton gave Stuart Hardy a fright, 2-3 and John Goodrich damaged Rob Ballingall’s England prospects, 15/13  15/10  16/14. Colin Shields ousted no 2 John Pitt, 3-0, but was never at the races in the Final, Hardy easily winning 15/9  15/9  15/4.

MO55 – No 1 Ged Martin scraped by George Kouseff, 11/6  8/11  11/7  7/11  11/7, whilst Ian Bradburn gained revenge over Tom Burton, 11/9  7/11  11/4  11/8. In the Final, Martin was too crisp, 11/7  11/8  11/4.

MO50 – Duane Harrison upset no 1, Steve McLoughlin, 11/6  5/11  2/11  9/11 and Jon Foster took out Marc Aldridge, 7/11  11/9  6/11  4/11. In the Final, Foster was simply too good on the day for Harrison, 11/3  10/12  11/2  11/6.

MO45 – A small draw saw Andy Normile and Stuart Summers in the Final in a local Derby with the former winning, 7/11  11/6  11/8  11/6.

MO40 – Ben Thornton, a newcomer, gave no 1 seed Ben Hutton a run for his money, 11/7  11/6  10/12  12/10, whilst another ‘new boy’ Stuart Ayton, beat no 2 John Gallacher, 4/11  11/6  11/5  8/11 12/10. Mike McLaughlin then beat Ayton 3-1 but there was a walkover in the Final to McLaughlin as Hutton’s injured ankle forced a concede.

MO35 – Keith Timms (2) edged Jamie Goodrich (3), 9/11  11/8  11/4  10/12  9/11, but found the hard hitting James Bowden too much a handful in the Final, 11/4  11/6  11/3.

Thanks go to – Billy Kerr and Ian Fowler at Winchester Squash Club for the hospitality, to Jemma and the Catering Staff, Andy the Physio, Markers Stan and David Williams and of course Roz and Brian Brock.
Joy Carter, the new Board President, co-shared the prize giving with Ian Fowler, Martin Pearse  as usual the compere.

Martin Pearse
Chairman
Finalists
Finalists
MO35 1st James Bowden (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO35 1st James Bowden (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO35 2nd Keith Timms (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO35 2nd Keith Timms (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO35 Finalists Keith Timms vs James Bowden
MO35 Finalists Keith Timms vs James Bowden
MO40 1st Michael McLaughlin (Presented by Roz Brock)
MO40 1st Michael McLaughlin (Presented by Roz Brock)
MO40 2nd Ben Hutton (Presented by Roz Brock)
MO40 2nd Ben Hutton (Presented by Roz Brock)
MO40 Finalists Ben Hutton and Michael McLaughlin
MO40 Finalists Ben Hutton and Michael McLaughlin
MO45 1st Andy Normile (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO45 1st Andy Normile (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO45 2nd Stuart Summers (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO45 2nd Stuart Summers (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO45 Finalists Andy Normile vs Stuart Summers
MO45 Finalists Andy Normile vs Stuart Summers
MO50 1st Jon Foster (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO50 1st Jon Foster (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO50 2nd Duane Harrison (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO50 2nd Duane Harrison (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO50 Finalists Duane Harrison vs Jon Foster
MO50 Finalists Duane Harrison vs Jon Foster
MO55 1st Ged Martin (Preseneted by Martin Pearse)
MO55 1st Ged Martin (Preseneted by Martin Pearse)
MO55 2nd Ian Bradburn (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO55 2nd Ian Bradburn (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO55 Finalists Ged Martin vs Ian Bradburn
MO55 Finalists Ged Martin vs Ian Bradburn
MO60 1st Stuart Hardy (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO60 1st Stuart Hardy (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO60 2nd Colin Shields (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO60 2nd Colin Shields (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO60 Finalists Colin Shields vs Stuart Hardy
MO60 Finalists Colin Shields vs Stuart Hardy
MO65 1st John Rae (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO65 1st John Rae (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO65 2nd Terry Belshaw (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO65 2nd Terry Belshaw (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO65 Finalists John Rae vs Terry Belshaw
MO65 Finalists John Rae vs Terry Belshaw
MO70 1st Christopher Goodbourn (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO70 1st Christopher Goodbourn (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO70 2nd Adrian Wright (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO70 2nd Adrian Wright (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO70 Finalists Adrian Wright vs Christopher Goodbourn
MO70 Finalists Adrian Wright vs Christopher Goodbourn
MO75-80 1st Malcolm Gilham (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO75-80 1st Malcolm Gilham (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO75-80 2nd Lance Kinder (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO75-80 2nd Lance Kinder (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
MO75-80 Match 5 Lance Kinder vs John Woodliffe
MO75-80 Match 5 Lance Kinder vs John Woodliffe
MO75-80 Match 6 Mick McLaughlin vs Malcolm Gilham
MO75-80 Match 6 Mick McLaughlin vs Malcolm Gilham
WO35 1st Keeley Johnson (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO35 1st Keeley Johnson (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO35-40 2nd Hannah Wright-Davies (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO35-40 2nd Hannah Wright-Davies (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO35-40 Finalists Hannah Wright-Davies vs Keeley Johnson
WO35-40 Finalists Hannah Wright-Davies vs Keeley Johnson
WO35-40 Plate Match 3 Natalie Lawrence vs Zoë Shardlow
WO35-40 Plate Match 3 Natalie Lawrence vs Zoë Shardlow
WO45 1st Sam Mueller (Presented by Martin Pearse)
WO45 1st Sam Mueller (Presented by Martin Pearse)
WO45 2nd Sarah Parr (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO45 2nd Sarah Parr (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO45 5th 6th Playoff Helen Barnard vs Alison Goy
WO45 5th 6th Playoff Helen Barnard vs Alison Goy
WO45 Finalists Rachel Woolford vs Fiona Mclean
WO45 Finalists Rachel Woolford vs Fiona Mclean
WO45 Finalists Sam Mueller vs Sarah Parr
WO45 Finalists Sam Mueller vs Sarah Parr
WO50 1st Rachel Woolford (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO50 1st Rachel Woolford (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO50 2nd Fiona Mclean (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO50 2nd Fiona Mclean (Presented by Joy Carter and Ian Fowler)
WO55 1st Jill Campion (Presented by Stuart Hardy)
WO55 1st Jill Campion (Presented by Stuart Hardy)
WO55 Match 5 Susan Pynegar vs Lynne Davies
WO55 Match 5 Susan Pynegar vs Lynne Davies


2017 © England Squash Masters   Terms      Privacy