Login

 
Event
North West of England Masters 2016-17

Friday 16 December - Sunday 18 December 2016

Website: Website Link
Map: Map Link
Age Group 
Draw Type 
Finalists / Top Two 
Result 
 
Men's Over 3516 DrawRob Taylor bt Alex Preston3-1 (8/11,11/3,4/1 Alex retired injured)View Draw
Men's Over 4016 DrawBen Hutton bt Christian Donelan3-0 (11/3,11/6,11/9)View Draw
Men's Over 4516 DrawJonathan Gliddon bt Andrew Cross3-1 (11/9,9/11,11/6,11/7)View Draw
Men's Over 5016 DrawYawar Abbas bt Darren Withey3-0 (11/9,11/8,11/6)View Draw
Men's Over 5516 DrawJohn Parkes bt Neil Harrison3-1 (6/11,11/8,11/7,11/5)View Draw
Men's Over 6016 DrawStuart Hardy bt Simon Evenden3-0 (15/11,15/11,15/7)View Draw
Men's Over 6516 DrawJohn Rae bt Ian Graham3-1 (15/11,15/6,6/15,15/10)View Draw
Men's Over 7016 DrawRodney Boswell bt Martin Pearse3-0 (15/10,15/10,15/7)View Draw
Men's Over 754 Pool1st Adrian Wright; 2nd John BlurtonPoolView Draw
Women's Over 35/403 Pool1st Louisa Dalwood; 2nd Natalie TownsendPoolView Draw
Women's Over 458 DrawIsabelle Tweedle bt Kay Fallows3-0 (11/8,19/17,11/3)View Draw
Women's Over 504 Pool1st Rachel Woolford; 2nd Hilary KenyonPoolView Draw
Women's Over 554 Pool1st Julie Field; 2nd Karen HumePoolView Draw
Men's Over 35 Plate4 DrawPeter Astbury bt Chris Dunkerley3-0 (11/5,11/7,11/6)View Draw
Men's Over 40 PlateFinal OnlyGiles Cook bt Sonny Kalar3-2 (14/12,11/6,7/11,10/12,11/6)View Draw
Men's Over 45/50 Plate3 Pool1st David Fan; 2nd Andy Dunn PoolView Draw
Men's Over 55/60 Plate4 DrawMalcolm Balls bt Wayne Burgreave 3-1 (13/15,17/15,15/10,15/12)View Draw
Men's Over 65/70 Plate4 DrawEdward Winter bt Alistair Swift3-1 (15/11,14/16,15/9,15/12)View Draw
Women's Over 45 PlateFinal OnlyAlison Goy bt Helene Borg3-1 (9/11,11/1,11/5,13/11)View Draw

A large entry of 129 on the weekend preceding Christmas.

WO55 – Two World Champions in one draw, the WO55 champ, Karen Hume (aged 59) and Julie  Field (WO60 Champ), just 60. What a match apparently. Nip and tuck. Julie up 2-0, but Karen fought back and the final score 23/21, gives an indication how close it was. A spectators’ treat – free of charge!

WO50 – Hilary Kenyon and Shelly Walsh, long standing opponents, had a battle royal to see who would challenge Rachel Woodford. Kenyon won 3-1, but Woodford was too good – 15/9  15/8  15/10.

WO45 – A returning Isabelle Tweedle, saw her beat Kay Fallows, 11/8  19/17  11/3, in a small draw.

WO40/35 – Close matches ensued, Susan Dalrymple narrowly losing to Natalie Townsend, 11/9 in the fifth, but Louisa Dalwood sneaked the title, beating Dalrymple, 6/11  6/11  11/6  11/4  12/10.

MO75 – An Adrian Wright affair beating all and sundry, as befitting the new World O75 Champion. He nearly entered the 70’s but the lure of a 26th Regional Title was too strong!

MO70 –Rod Boswell claimed the title beating Martin Pearse, 15/10  15/10  15/7, after the latter beat World No 4 Russell Shipton 3-1, with Boswell beating  Chris Goodbourn 3-0 in the Semi’s.

MO65 – John Rae had a toughie with Neil Nightingale, 15/7  15/13  13/15  15/13, then took out Peter Smith 3-0, whilst Ian Graham, No 2, beat Terry Belshaw 3-2. Rae was too precise, his drops and volleys giving him a 2-0, before Graham pulled one back to no avail.

MO60 – No surprise, except Ian Holmes had to pull out with a damaged hamstring and both top seeds, Stuart Hardy and Simon Evenden, proceeded easily to the Final, Hardy gaining revenge on two previous defeats, 15//11  15/11  15/7.

MO55 – With the correct seeding eventually in place, John Parkes found his way to the Final via Mark Taylor 3-0 and Ian Bradburn, 3-1, whilst Neil Harrison (3/4) took out Ged Martin (2), 11/4  13/11  12/10, to enter another Final. Parkes was as quick as ever, winning 6/11  11/8  11/7  11/5.

MO50 – With local hero, Yawar Abbas turning 50, it was always a struggle for all he encountered, but Darren Withey will be pleased with the points he accrued for International selection, despite losing 11/9  11/8  11/6 to Yawar in the Final!

MO45 – Jon Gliddon was too quick for all and sundry, but Andy Murray, halfway back to fitness after his knee operation, gave him a fright taking the third game. Andrew Cross at 2, proceeded to the Final and in a hard fought match lasting an hour, Gliddon won, 11/9  9/11  11/6  11/7.

MO40 – No 1 Ben Hutton, met Christian Donelan, No 2, in the Final and won, 11/3  11/6  11/9, after the latter beat Paul Johnson 3-1 in the Semi’s.

MO35 – No 1 seed, in his fifth decade, Jamie Goodrich, went down unexpectedly, 5/11  7/11  8/11 to Alex Preston, whilst newcomer (3/4) Rob Taylor, beat No 2, Jason Barry in the final with the score at 1-1. Preston badly damaged his leg and was unable to continue, so Rob took his first Regional.

Finally, thanks to Brian Brock for his usual 150% efficiency in running the tournament, before, during and after.

Plus thanks to:

Event Sponsors: North West Counties Squash League, Best Western Pinewood Hotel, Total Fitness, Ben Harris, Mark Davenport, Mike Andrews.

Grove Park Squash Club:

  • Paul Vale, Andrew Light and Rodney Boswell and the Committee
  • Dave Cochrane and Alistair Atkinson – Club Technology
  • Hilary Kenyon, Dudley Bostock, Stephen Ward – Team of Volunteers
  • Carol – Catering
  • Steve and his team of referees: Joss, Rosie, Bruce and Dave
  • Mark Campbell - Physio

Martin Pearse
Chairman

Finalists
Finalists
Grove Park Event Team Members Dudley Bostok and Paul Vale
Grove Park Event Team Members Dudley Bostok and Paul Vale
MO35 1st Rob Taylor (Presented by Paul Vale)
MO35 1st Rob Taylor (Presented by Paul Vale)
MO35 2nd Alex Preston (Presented by Paul Vale)
MO35 2nd Alex Preston (Presented by Paul Vale)
MO35 Finalists Rob Taylor vs Alex Preston
MO35 Finalists Rob Taylor vs Alex Preston
MO40 1st Ben Hutton (Presented by Paul Vale)
MO40 1st Ben Hutton (Presented by Paul Vale)
MO40 2nd Christian Donelan (Presented by Paul Vale)
MO40 2nd Christian Donelan (Presented by Paul Vale)
MO40 Finalists Christian Donelan vs Ben Hutton
MO40 Finalists Christian Donelan vs Ben Hutton
MO45 1st Jonathan Gliddon (Presented by Paul Vale)
MO45 1st Jonathan Gliddon (Presented by Paul Vale)
MO45 2nd Andrew Cross (Presented by Paul Vale)
MO45 2nd Andrew Cross (Presented by Paul Vale)
MO45 Finalists Jonathan Gliddon vs Andrew Cross
MO45 Finalists Jonathan Gliddon vs Andrew Cross
MO50 1st Yawar Abbas (Presented by Paul Vale)
MO50 1st Yawar Abbas (Presented by Paul Vale)
MO50 2nd Darren Withey (Presented by Paul Vale)
MO50 2nd Darren Withey (Presented by Paul Vale)
MO50 Finalists Darren Withey vs Yawar Abbas
MO50 Finalists Darren Withey vs Yawar Abbas
MO55 1st John Parkes (Presented by Paul Vale)
MO55 1st John Parkes (Presented by Paul Vale)
MO55 2nd Neil Harrison (Presented by Paul Vale)
MO55 2nd Neil Harrison (Presented by Paul Vale)
MO55 Finalists Neil Harrison vs John Parkes
MO55 Finalists Neil Harrison vs John Parkes
MO60 1st Stuart Hardy (Presented by Paul Vale)
MO60 1st Stuart Hardy (Presented by Paul Vale)
MO60 2nd Simon Evenden (Presented by Paul Vale)
MO60 2nd Simon Evenden (Presented by Paul Vale)
MO60 Finalists Simon Evenden vs Stuart Hardy
MO60 Finalists Simon Evenden vs Stuart Hardy
MO65 1st John Rae (Presented by Paul Vale)
MO65 1st John Rae (Presented by Paul Vale)
MO65 2nd Ian Graham (Presented by Paul Vale)
MO65 2nd Ian Graham (Presented by Paul Vale)
MO65 Finalists John Rae vs Ian Graham
MO65 Finalists John Rae vs Ian Graham
MO70 1st Rodney Boswell (Presented by Paul Vale)
MO70 1st Rodney Boswell (Presented by Paul Vale)
MO70 2nd Martin Pearse (Presented by Paul Vale)
MO70 2nd Martin Pearse (Presented by Paul Vale)
MO70 Finalists Rodney Boswell vs Martin Pearse
MO70 Finalists Rodney Boswell vs Martin Pearse
MO75 1st Adrian Wright (Presented by Paul Vale)
MO75 1st Adrian Wright (Presented by Paul Vale)
MO75 2nd John Blurton (Presented by Paul Vale)
MO75 2nd John Blurton (Presented by Paul Vale)
MO75 Finalists John Blurton vs Adrian Wright
MO75 Finalists John Blurton vs Adrian Wright
WO35-40 1st 1st Louisa Dalwood (Presented by Yawar Abbas)
WO35-40 1st 1st Louisa Dalwood (Presented by Yawar Abbas)
WO45 1st Isabelle Tweedle (Presented by Paul Vale)
WO45 1st Isabelle Tweedle (Presented by Paul Vale)
WO45 2nd Kay Fallows (Presented by Paul Vale)
WO45 2nd Kay Fallows (Presented by Paul Vale)
WO45 Finalists Isabelle Tweedle vs Kay Fallows
WO45 Finalists Isabelle Tweedle vs Kay Fallows
WO50 1st Rachel Woolford (Presented by Paul Vale)
WO50 1st Rachel Woolford (Presented by Paul Vale)
WO50 2nd Hilary Kenyon (Presented by Paul Vale)
WO50 2nd Hilary Kenyon (Presented by Paul Vale)
WO50 Match 5 Hilary Kenyon vs Shelly Walsh
WO50 Match 5 Hilary Kenyon vs Shelly Walsh
WO50 Match 6 Deborah Rogers vs Rachel Woolford
WO50 Match 6 Deborah Rogers vs Rachel Woolford
WO55 1st Julie Field (Presented by Paul Vale)
WO55 1st Julie Field (Presented by Paul Vale)
WO55 2nd Karen Hume (Presented by Paul Vale)
WO55 2nd Karen Hume (Presented by Paul Vale)
WO55 Match 5 Karen Hume vs Julie Field
WO55 Match 5 Karen Hume vs Julie Field
WO55 Match 6 Lesley Sturgess vs Susan Pynegar
WO55 Match 6 Lesley Sturgess vs Susan Pynegar


2017 © England Squash Masters   Terms      Privacy